Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Na rozhlednu Smrk vede nový Nebeský žebřík

11. 12. 2013

Výšlap na nejvyšší horu Jizerských hor Smrk (1124 m. n. m.) je od nynějška pro turisty zase o něco pohodlnější. Stalo se tak zásluhou Lesů České republiky, s. p., které v těchto dnech dokončily rekonstrukci 630 metrů dlouhého horského chodníku nesoucího poutavý název Nebeský žebřík a vedoucího právě na nejvyšší vrchol Jizerských hor. Náklady na opravu dosáhly částky 600 tisíc korun. Jde o jednu z nejvýznamnějších vrcholových jizerskohorských cest. Trasa je určena především zdatnějším turistům, kterým se nicméně za podané výkony naskýtá odměna v podobě jedinečných pohledů na zalesněné partie Jizerských hor a Krkonoš. Další nádherné pohledy do okolí nabízí rozhledna na vrcholu hory Smrk.

„Rekonstrukce probíhala ve velmi náročném terénu, do kterého jsme museli instalovat kamenné svodnice, aby se dala lépe odvádět dešťová voda. Obnovou prošly také žulové stupně. Ve vrcholové partii cesty je nový 85 metrů dlouhý dřevěný chodník,“ vysvětluje ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR Liberec Ludvík Řičář. „Oprava cesty se již stala nevyhnutelnou, vlivem porušeného odvodnění docházelo k výrazné erozi cesty a její zdolání bylo stále obtížnější. Věříme, že nyní již bude pro turisty výstup na horu Smrk příjemnější, a i když jde o vrcholovou cestu, tak i snadnější,“ doplňuje Ludvík Řičář.

Na nejvyšším vrcholu české části Jizerských hor (1 124 m.n.n) Smrk stávala rozhledna již od roku 1892. Nechali ji zde postavit občané Nového Města pod Smrkem. Původní dřevěná rozhledna byla vysoká 25 m. Byla nejprve zkušebně postavena v údolí, a teprve potom pracně rozebrána a přepravena na vrchol hory. Celá akce trvala 7 týdnů. Později byla u rozhledny postavena i chata umožňující přenocování.

Díky důkladné údržbě vydržela rozhledna neuvěřitelných padesát let. Zničila ji až válečná doba a torzo věže se definitivně zřítilo počátkem padesátých let dvacátého století. Teprve v devadesátých letech dostávají snahy občanů Nového Města pod Smrkem konkrétní podobu a v polovině srpna 2003 byla zahájena stavba nové ocelové rozhledny, která byla 21. září 2003 slavnostně předána veřejnosti. Z rozhledny se návštěvníkovi otevírá kruhový výhled na Krkonoše, Jizerské hory, Lužické hory a daleko do Saska a Polska. Rozhledna je celoročně volně přístupná.

 

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226302
Mobil: 739541588