ať víme, jak to na našem webu žije?

Návrh na omezení kamionové dopravy na silnici II/262 Děčín – Česká Lípa v nočních hodinách čeká na schválení

29. 11. 2013

Dlouholeté stížnosti občanů a představitelů samospráv měst a obcí ležících na komunikaci
II/262, která spojuje Děčín v Ústeckém kraji a Českou Lípu v Libereckém kraji, se intenzivně
řeší už několik měsíců. Včera, 28. 11., bylo v Benešově nad Ploučnicí další jednání.

Starostové odsud i z jiných částí obou krajů se dozvěděli návrh řešení – uzavřít silnici druhé třídy, která je z půlky v majetku obou krajů, v době od 22. hodiny večerní do 6. hodiny ranní pro tranzitní nákladní dopravu nad 12 tun. Návrh společně předložili radní obou krajů pro dopravu – Jaroslav Komínek z Ústeckého a Vladimír Mastník z Libereckého kraje. Navržené dopravní omezení vstoupí v platnost až po rozhodnutí správního orgánu a představitelé samosprávy do procesu budou ještě mít možnost vstupovat. Přínos, kterým by mělo být alespoň částečné zklidnění dopravy na silnici, která není pro tranzitní dopravu stavěna, ale dopravci ji z ekonomických důvodů stále častěji využívají a používají ji jako náhradní trasu k silnicím v majetku státu (I/9, I/15, I/13), bude vyhodnocen až po několika měsících od nabytí účinnosti.

Pracovní jednání, s místy bouřlivou diskusí především starostů sídel u II/262, ale také od „jedniček“, kde se zase představitelé samosprávy obávají zvýšení počtu kamionů, začalo prezentací dopravního průzkumu, který objednaly oba kraje. Ten na předmětné trase provedla společnost B & C – Dopravní systémy s. r. o. ve dnech 2., 4. a 6. září l. r. Čísla ze směrového dopravního průzkumu byla zajímavá, například denně projede v těsné blízkosti domů v Březinách, Benešově n. Pl., Františkově n. Pl., Žandově, Stružnici a dalších obcích u „dvojky“ s č. 262 v obou směrech až 485 kamionů přes den a dalších téměř 250 v noci. Jak řekl spoluautor studie dr. Pavel Beneš, asi 80 % z vozidel, která tvoří tzv. zbytný tranzit, přitom zásobuje automobilku v Mladé Boleslavi. Města mezi Děčínem a Českou Lípou tedy pro ně nejsou zdrojem ani cílem a de facto sem vůbec nepatří. Zmíněná studie navíc analyzovala situaci i na trasách, které přivádějí dopravu k II/262, a to v několika uzlových bodech.

Zmíněné rozhodnutí není elegantním řešením, jak z pléna zaznělo, tím by bylo úplné uzavření dopravy pro kamiony, postavení obchvatů v mnoha městech, nové státní páteřní komunikace (alespoň zahájení projektů), urychlené dokončení dálnice D8 a podobně.

„Zejména studie ukázala na nutnost vybudování přeložek státní silnice I/9 a I/13,“ konstatoval Vladimír Mastník.

Návrh obhajoval Jaroslav Komínek, jenž mimo jiné také řekl:

„V tuto chvíli je náš návrh jediným možným řešením. Víme, jak je situace složitá a pro samosprávy citlivá. Proto jsme se s představiteli obcí už opakovaně sešli a mohu také říci, že je to poprvé v historii krajů, kdy se Ústecký a Liberecký kraj spojily k řešení jednoho problému dopravní situace mezi oběma územími. Jiný společný konsensus jsme nenalezli.“

Vladimír Mastník závěrem doplnil, že nebude navrhovat řešení náhradní objízdné trasy po silnici I/9 v úseku Česká Lípa – Nový Bor.

„Tam je to z důvodu vysoké nehodovosti a na silnici I/13 přes Kamenický Šenov jde o nevhodné směrové a výškové vedení trasy silnice,“ zdůraznil radní LK.

jiri.langer@kraj-lbc.cz