Ohlédnutí za úspěšným Skleněným městečkem v Železném Brodě

• 26. 09. 2013 10:12
  • Školství

Ohlédnutí za úspěšným  Skleněným městečkem v Železném Brodě

Železný Brod se stal o víkendu 14.–15.9. 2013 skutečně „skleněným městečkem“.  Prestižní městská akce v podobě sklářských slavností se rozrostla během sedmi let svého trvání do rozměrů ve svých začátcích pro pořadatele nepředstavitelných. A to je dokladem úspěšnosti a zájmu veřejnosti.

Návštěvníkům byly k dispozici mapky v tištěných programech nebo na poutačích, kde byly vyznačena všechna místa „skleněného dění“.  Malé náměstí pod kostelním vrškem, náměstí 3. května s městským muzeem a galerií Vlastimila Rady, sklářská škola, městská část Poříčí s galerií Prostor pro sklo a Sklářským muzeum v budově firmy Detesk byly páteřní osou Skleněného městečka. K návštěvě nezvaly jenom brodské sklářské firmy, např. Lampglas nebo DT Glass, otevřena byla i Galerie Studia Lhotský na Chlístově nebo sklářský ateliér Břetislava Nováka ml. na Malé Skále, čímž pořadatelé již po druhé přesáhli hranice města.

„Skleněné městečko 2013“ bylo oficiálně zahájeno tradičně na hlavním schodišti sklářské školy. Starosta města André Jakubička přivítal významné hosty – hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu, členy Rady Libereckého kraje Alenu Losovou, Hanu Maierovou a Vladimíra Mastníka, zástupce Hospodářské komory, ing. Oskara Mužíčka a ředitelku sklářské školy Zdeňku Laštovičkovou a další. Nechyběli ani partneři města, zástupci z Chvalíkovic, polských měst Olszyna a Jelení Hora.

Letošní ročník Skleněného městečka doprovázelo významné výročí: 70 let tavené skleněné plastiky.  Výstava se stejným názvem situovaná do dvou míst (Městská galerie Vlastimila Rady a Sklářské muzeum na Poříčí) zaznamenala rekordní počet návštěvníků (téměř 500 návštěvníků během víkendu).  Výstava trvá do 29. září.

Na poctivé absolvování všech aktivit spojených se Skleněných městečkem byly i dva dny na hranicích možností. Vždyť jenom ve sklářské škole se dalo strávit bez problému několik hodin.  „Tvůrčí dílny pro veřejnost“ doslova praskaly ve švech. Technika skleněného smaltu, gravírování skla, malba na sklo, vytváření vlastní originální bižuterie ze skleněných perlí, foukání skleněné baňky ve školní sklářské huti, mačkání skla u kahanu v dílně tvorby skleněných figurek, vytváření placky (butonu) v oddělení Produktového designu atd. oslovila návštěvníky všech generací.

V prostorách školy se konal Sklářský veletrh, pro narůstající zájem sklářských firem letos nejenom v přízemí školy, ale také v prvním patře. A ještě do 30. září si můžete ve škole prohlédnout výstavu výsledků sklářského sympozia „Letní sklářská dílna 2013“ na téma „prostřený stůl“. Pozoruhodná umělecká díla, která vznikla ve spolupráci se sklářskými řemeslníky, obohatí po skončení výstavy sbírky městského muzea.

Ne nezajímavou skutečností se stává, že řada absolventů sklářské školy pojímá akci Skleněné městečko jako příležitost pro setkání se svými bývalými spolužáky.

Celkový počet návštěvníků letošního ročníku Skleněného městečka se přiblížil ke čtyřem tisícům. Úctyhodné číslo nadšenců, které sklo, jeho výroba, zpracování a prodej zajímá.

Významnou měrou se na tomto faktu podílel i pestrý kulturní program. Hudební vystoupení byla doplněna vstupy divadelními, žonglérskými, nechyběla módní přehlídka. Sobotní publikum nejvíce zaujala kapela The Tap Tap s kapelníkem Šimonem Ornestem. Muzikanti se zdravotním postižením, studenti a absolventi Jedličkova ústavu v Praze vytvořili tak nádhernou atmosféru sounáležitosti, jež se dá stěží popsat, to se musí zažít. Večer pak zaplněné náměstí pobavila známá pardubická kapela Vypsaná fixa. V neděli největší úspěch sklidila brněnská country a bluegrassová kapela Poutníci.

Skleněné městečko je určeno nejširší veřejnosti s cílem zpopularizovat sklářské řemeslo a umění, ukázat, že sklářství má budoucnost a že máme být v Železném Brodě na co pyšní.  Proto především sklářské firmy, podnikatelé, drobní živnostníci, kteří dokáží české sklo na trhu prosadit a úspěšně prodávat, si zaslouží hlubokou poklonu.

Pořadatelé děkují všem návštěvníkům akce, spoluorganizátorům, sponzorům a dobrovolníkům za pomoc při nelehké realizaci celé akce a těší se na další ročník, který se uskuteční ve dnech 20.–21. 9. 2014.

Akce Skleněné městečko je za námi, ale my všechny zveme do Železného Brodu do prostor zdejších muzeí a galerií, sklářských firem, prodejen a sklářské školy.

Sklo v Železném Brodě je všudypřítomné – po celý rok, nejenom o Skleněném městečku.

Autor:
Bc. Iva Chaloupková, vedoucí Informačního a kulturního střediska Železný Brod, mob. 722 793 091
MgA. Martin Hlubuček, zástupce ředitel SUPŠS Železný Brod, tel. 483 346 162