Pondělní přívalový déšť způsobil velké škody na krajských silnicích II. a III. třídy

• 31. 07. 2013 15:53

Územím Libereckého kraje se 29. července prohnala bouřka spojená s přívalovým deštěm, které způsobily velké škody na silnicích II. a III. třídy, které jsou majetkem Libereckého kraje.

Krajská správa silnic LK, p.o., v současné době mapuje škody na majetku LK, vzhledem k zasažení celého území kraje bude mapování škod trvat přibližně týden.

„V této souvislosti jsme oslovili starosty a starostky obcí se žádostí o součinnost při nahlašování škod na silnicích ve vlastnictví kraje,“ uvedl radní pro dopravu Vladimír Mastník s tím, že dobrou zprávou je, že ani jedna komunikace v Libereckém kraji není zcela uzavřena, na některých místech je sice zúžena vozovka, ale dá se projet kyvadlově jedním pruhem.

Soupis větších škod, který je k dnešnímu dni již znám:

-              III/2918 - Srbská – v několika místech stržená opěrná zeď, utržená svodidla, vyplavené příkopy a nezpevněné krajnice, podemletá vozovka – velmi hrubý odhad škody - cca 15 mil. Kč

-              III/29021 - Liberec Kateřinky – spadlé čelo propustku, podemletá polovina vozovky

-              III/2905 - Oldřichov v Hájích – podemletá vozovka, stržené nezpevněné krajnice

-              II/290 – Raspenava – poškozený propustek, podemletá vozovka, odplavená vrchní vrstva vozovky

-              II/290 – Lužec – poškozený propustek

-              II/277 – ujeté svahy na vozovku v několika místech v úseku Český Dub – hranice okresu

-              III/2873 - Vratislavice nad Nisou – ujetý svah pod vozovkou

-              III/27716 – Kněžičky – spadlá opěrná zeď pod silnicí

-              III/27910 - Soběslavice – podemletá vozovka

-              III/03527 – Žďárek – splavené nezpevněné krajnice, podemletá vozovka

-              III28727 – Roudný – podemletá vozovka, částečný sesuv násypu vozovky

-              III/28726 – Odolenovice, Jenišovice - utržená krajnice na více místech v celkové délce cca 80 m, podemletí vozovky, utržení svodidel.

-              III/27826 –  křižovatka s III/03527 - odplavená obrusná vrstva vozovky, zanesené odvodňovací prvky.

K tomu přibyly splaveniny na komunikacích a drobnější závady (ucpané propustky a rigoly, utržené krajnice malého rozsahu atd.).

„Na celkovém soupisu a dokumentaci škod se nyní pracuje, škody půjdou odhadem do desítek miliónů korun,“ řekl radní.