Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Původní Oblastní galerie v Liberci má svou výstavní derniéru - Mladí lvi v kleci

Mgr. Langer Jiří

  • 16. 09. 2013 18:37

Sdílet článek

Nevšední příběhy a práci nevšedních umělců představuje nová výstava Oblastní galerie v Liberci nazvaná Mladí lvi v kleci, která začala minulý týden. Vůbec poprvé ve velké ucelené kolekci návštěvníci spatřují tvorbu členů německy hovořících výtvarníků, kteří se v meziválečném období sdružovali v uměleckých skupinách v Čechách na Moravě i ve Slezsku.

„Výstava je vůbec poslední na současné adrese Oblastní galerie v Liberci, v ulici U Tiskárny, pak už se začne stěhovat do galerie v bývalých Lázních na Masarykově třídě,“ upozornila náměstkyně hejtmana LK Hana Maierová.

 „Výstava rekonstruuje činnost hlavních uměleckých spolků v rozmezí let 1918 až 1938 a současně ukazuje další charakteristické momenty a témata související s tvorbou sledovaného okruhu autorů,“ říká kurátorka výstavy Anna Habánová.

Autorům výstavy se díky dlouhodobému výzkumu podařilo shromáždit exkluzivní výběr dosud neznámých děl z veřejných i soukromých sbírek. Výstava nabídne realismy a expresionismy meziválečného období v celé šíři jejich dnešního chápání. Prezentována bude malba, plastika, kresba, grafika, plakát a výběrově umělecké řemeslo. Přehlídku doprovodí odborný katalog kolektivu autorů, v české a německé verzi, s řadou reprodukcí. Předpokládaný rozsah výstavy je zhruba 220 uměleckých děl.

Návštěvníci se například seznámí s olejem Romana Dresslera nazvaným Rue Delambre, který autor vytvořil v roce 1926 při jednom ze svých pobytů v Paříži.

Tento jedinečný obraz se do našeho regionu vrací po téměř sto letech. V roce 1927 byl k vidění na Dresslerově monografické výstavě v Jablonci nad Nisou. Jinými, neméně zajímavými výtvarníky zastoupenými v expozici, budou například Oskar Kokoschka, Carl Hofer, Bruno Beran a další umělci z bezmála desítky různých uměleckých spolků.

Nezmapovaná oblast

Problematika tvorby německy hovořících výtvarných umělců v meziválečném Československu není tématem zcela novým, přesto zůstává v mnoha ohledech stále neprobádanou oblastí.

Poprvé od dnes již legendární výstavy Mezery v historii bude uceleně prezentováno fungování německé umělecké scény 20. a 30. let. 20. století u nás,” doplňuje k liberecké výstavě Anna Habánová.

Umělecký spolek Metznerbund měl celorepublikovou působnost a sdružoval většinu německy hovořících autorů své doby. Vedle nich se na výstavách sledovaného období prezentovali i další domácí a v zahraničí působící německy hovořící autoři z našich zemí, členové uměleckých skupin Die Pilger, Oktobergruppe, Junge Kunst, Prager Secession, Vereinigung deutscher bildender Künstler Mähren und Schlesiens „Scholle“, Kunstring a dalších. 

Díky rozsáhlému výzkumu stojí výstava na počátku plánované řady dalších přehlídek, které budou doprovázeny odbornými publikacemi. V roce 2014 proběhne obměněná repríza liberecké výstavy v Isergebirgs-Museum v Kaufbeuren v Německu. Do výstavního plánu Oblastní galerie v Liberci na rok 2014 je zařazena výstava sochařky Mary Duras, významné prvorepublikové umělkyně, první ženy v ateliéru Jana Štursy na pražské Akademii, účastnice Benátských bienále a Světové výstavy v Paříži. Následovat bude monografická výstava Erwina Müllera, libereckého rodáka, malíře nové věcnosti, člena Oktobergruppe. V plánu jsou další monografické a tematické celky, např. orientalismus, nová věcnost, umění a propaganda, Prager Secession, historie německé sekce Moderní galerie.

Mladí lvi v kleci: Projekt je důležitým přínosem pro česko-německé poznání, pro rozšíření vzájemného kulturního, uměleckého a historického povědomí. Zpracování je možné díky aktivnímu zapojení českých a německých odborníků. Smyslem je seznámit veřejnost – českou stejně jako německou – s významnou kapitolou vzájemného soužití.

Termín: 13. září – 31. prosince 2013, Dernisáž: 15. prosince 2013, 10 – 17 hodin, Otevírací doba: denně kromě pondělí 10–18 hodin, ve čtvrtek do 19 hodin. Každou první středu v měsíci vstup zdarma! Vstupné: dospělí 50 Kč, studenti a děti od 10 let 20 Kč, důchodci 20 Kč, rodinné vstupné 100 Kč

 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky