Podnikatelský inkubátor by měl být dokončen v říjnu příštího roku, výstavba přinese navýšení nákladů

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

• 17. 12. 2019 00:00
  • Magazín
  • Majetek a investice

Od října loňského roku vyrůstá v blízkosti sídla krajského úřadu objekt budoucího Podnikatelského inkubátoru. Nedostatky v původním projektu a vícepráce s sebou přináší navýšení celkové částky investované na dokončení celého objektu. Závazek se z původní částky 345.083.000 korun zvýší na 394.503.500 korun.

Stavba je nyní v několikaměsíčním skluzu. Oproti původnímu plánu bude dokončena v říjnu příštího roku.

„Původní projekt dodala brněnská firma Statika – Dynamika, která na jaře odstoupila od smlouvy. Navýšení o bezmála 30 milionů korun za vícepráce způsobila jednoznačně její liknavost a chyby v projektové dokumentaci,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Kromě jiného se zvýší i cena vybavení, a to z původní částky 2.271.000 korun na 15.428.000 korun. „Cílem je zatraktivnit kancelářské prostory, prodloužit jejich životnost a splnit moderní požadavky a standardy inkubátorů,“ dodal Jan Sviták, náměstek pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek. Původní projekt počítal pouze se základním vybavením prostor.

Současný rozpočet projektu Podnikatelského inkubátoru:

Původní závazek schválen krajským zastupitelstvem dne 22. 12. 2017:

Výše předfinancování ze strany LK (dotace)

54.474.000 Kč

Výše spolufinancování ze strany LK

295.083.000 Kč

Celkem

349.557.000 Kč

Schválený závazek spolufinancování projektu vč. udržitelnosti činí 345.083.000 Kč.

Aktuální výše závazku spolufinancování projektu – schvaluje zastupitelstvo kraje 17. 12. 2019:

Výše předfinancování ze strany LK (dotace)

48.107.500 Kč

Výše spolufinancování ze strany LK

344.503.500Kč

Celkem

392.611.000Kč

Aktuální výše závazku spolufinancování projektu vč. udržitelnosti činí 394.503.500 Kč.

„Na stavbu přispěje zhruba 50 milionů korun Evropská unie,“ dodala Radka Loučková Kotasová, členka rady kraje pro resort hospodářského a regionální rozvoje, evropských projektů a územního plánování.
Podnikatelský inkubátor vzniká v bývalé dílenské budově, kterou v roce 2014 koupil Liberecký kraj od Výzkumného ústavu textilních strojů za 125 milionů korun spolu s bývalou administrativní budovou a okolními pozemky. Tu za 97 milionů korun proměnil na Evropský dům. Loni začaly práce na budově dílen. Jedno patro v ní má v současné době dlouhodobě pronajaté firma Huntsman, která i přes probíhající rekonstrukci dál vyrábí.

Mimo Podnikatelského inkubátoru se do budovy přesune také jídelna krajského úřadu, která kapacitně nestačí. Bude zde i archiv úřadu. Kancelářské a dílenské prostory budoucího Podnikatelského inkubátoru budou mít 3.700 m2.