V Harrachově se představí úspěchy projektů česko-polské spolupráce

• 08. 09. 2011 13:13

Krkonošské letovisko Harrachov se od 13. – 14. září stane místem setkání veřejnosti a osob zapojených do implementace Operačního programu přeshraniční spolupráce Česká republika - Polská republika. Jednání se zúčastní rovněž náměstek hejtmana LK pro evropské projekty Vít Příkaský.

Pořadatelé očekávají účast více než 100 lidí, včetně zástupců krajů ležících podél hranic a polských vojvodství.

„Cílem výroční akce je seznámit účastníky s dosavadními úspěchy programu a naznačit, jakým směrem se bude dále ubírat,“řekl náměstek s tím, že budou prezentovány například mikroprojekty Euroregionu Nisa, projekt „Revitalizace železniční tratě Szklarska Poręba – Harrachov“ a další projekty z různých oblastí podpory.

Setkání bude mimo jiné spojeno s exkurzí do rudných dolů v Peci pod Sněžkou a Harrachově. Ty byly zpřístupněny veřejnosti v rámci projektu Podzemí Krkonoš. Součástí akce bude také společný kulturní večer s vystoupením uměleckého souboru.

Výroční akce 2011 – Podrobný program

Termín: 13. - 14. září 2011

Místo setkání: Harrachov, Hotel OREA Vital Hotel Sklář, Harrachov 520

Úterý 13. 09. 2011

11.00 – 12.00 Příjezd, registrace účastníků, oběd

12.00 – 13.45 Uvítání účastníků, informace o postupu Programu

Představení 2 mikroprojektů Euroregionu Nisa (oblast podpory 3.3)

Přejezd autobusy z hotelu k nádraží v Harrachově

14.08 – 15.00 Přestavení výstupu projektu „Revitalizace železniční tratě Szklarska Poręba –

Harrachov“ (oblasti podpory 1.1) - přejezd vlakem do Szklarskiej Poręby

včetně vystoupení zástupce Dolsnoslezského vojvodství.

Přejezd autobusy ze Szklarskiej Poręby do Karpacze

15.40 - 17.00 Představení části výstupů projektu „Podzemí Krkonoš“ (oblast podpory 2.2) a

výstupů dalšího projektu

Přejezd z Karpacze přes Szklarskou Porębu a hranice do Harrachova (18.00)

Osobní Volno

19.00 - 20.00 Společná večeře účastníků

20.00 – 21.00 Večerní program - vystoupení uměleckého souboru

21.00 – 23.30 Diskuse, volná zábava (reprodukovaná hudba)

Středa 14. 09. 2011

09.00 - 10.30 Prezentace 2-3 projektů různých oblastí podpory

Prohlídka pořízené techniky projektu z oblasti podpory 1.3 (parkoviště hotelu)

Ukončení konferenččásti akce, rozdělení účastníků na skupiny

09.00 – 13.00 A1 - Přejezd do Pece pod Sněžkou, mikrobusem ke vstupu do dolu.

Prohlídka rudného dolu Kovárna (10.30 – 13.00)

10.45 – 12.15 C1 – Přesun k dolu v Harrachově a prohlídka dolu (11.15 – 12.15)

11.45 – 13.15 C2 – Přesun k dolu v Harrachově a prohlídka dolu (12.15 – 13.15)

11.00 – 15.30 A2 - Přejezd do Pece pod Sněžkou, mikrobusem ke vstupu do dolu. Prohlídka

rudného dolu Kovárna (13.00 – 15.30)

Prohlídka A: Rudný důl „Kovárna“ v Peci pod Sněžkou byl zpřístupněn veřejnosti v rámci

projektu Podzemí Krkonoš. Jde o časově a fyzicky náročný sestup do hloubky

téměř 50 m po ocelových žebřících, prohlídka trvá více jak 2 hodiny. Počet

účastníků ve skupinách je omezený na 12 osob..

Prohlídka B: Malé muzeum hornictví v Černém dole umístěno v prostorách radnice bylo

otevřeno v rámci projektu Podzemí Krkonoš. Formou plánků, fotografií a

exponátů je možno nahlédnout do nepřístupných dolů a jeskyní Krkonoš. Přístup

není početně omezen a je ho možné navštívit celý den (10.00-15.00).

Prohlídka C: Rudný důl v Harrachově byl zpřístupněný již dříve, je však součástí propagace

projektu Podzemí Krkonoš. Prohlídka není náročná, trvá cca hodinu.

Poznámky pro média

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR (MMR ČR) patří do systému ústředních orgánů státní správy České republiky v oblastech, vymezených příslušnými právními dokumenty. Objemem svých pravomocí, kompetencí a odpovědností za správu finančních prostředků hraje ve státní správě významnou roli. Ministerstvo bylo zřízeno s účinností od 1. listopadu 1996 a je ústředním orgánem státní správy ve věcech: regionální politiky, politiky bydlení, rozvoje domovního a bytového fondu, nájmu bytů a nebytových prostor, územního plánování, stavebního řádu, vyvlastnění, investiční politiky, cestovního ruchu, pohřebnictví. MMR také vykonává roli Národního orgánu pro koordinaci (NOK) pro čerpání finančních prostředků z fondů Evropské unie a také je řídícím orgánem několika operačních programů. Více na www.mmr.cz.

Operační program přeshraniční spolupráce Česká republika - Polská republika 2007 – 2013 navazuje na Program Iniciativy Společenství Interreg IIIA Česká republika – Polská republika, který probíhal v letech 2004-2006. Hlavním cílem programu je přeshraniční spolupráce a rozvoj česko-polského příhraničí. Jde především o posilování vzájemných hospodářských, společenských a kulturních vztahů, společnou péči o přírodní bohatství, rozvoj cestovního ruchu, budování flexibilního trhu práce a jiných oblastí rozvoje.

Společný technický sekretariát

Subjekt zřízený v souladu s čl.14 odst.1 Nařízení o ERDF zajišťující administrativní podporu ŘO (řídícího orgánu, což je MMR) a publicitu OPPS ČR – PR. ŘO mimo realizaci publicity deleguje na JTS příjem a hodnocení projektových žádostí, přípravu podkladů pro jednání MV a organizaci jednání MV, přípravu Rozhodnutí/Smluv a provádění jejich změn, zpracování výročních zpráv a závěrečné zprávy o provádění Programu.