Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Výstava skvělých fotografií tichých míst i lidí Jiřího Chalupy se koná v Železném Brodě

31. 12. 2013

V Městské galerii Vlastimila Rady se ve čtvrtek 9. ledna 2014 od 17. 30  hodin  uskuteční vernisáž výstavy fotografií JIŘÍHO CHALUPY s názvem KLÁŠTERY A JEJICH LIDÉ. Vystaveno bude přes čtyřicet velkoformátových fotografií, které vznikaly v průběhu práce na knize Tichá srdce spisovatelky Aleny Ježkové.

Stejného dne od 19 hodin se v kině KC Kino Železný Brod koná beseda s Jiřím Chalupou a Alenou Ježkovou o knize, psaní a fotografování, spojená s  autorským čtením.

Výstava v Železném Brodě zahajuje tematickou sérii výstavních projektů fotografa Jiřího Chalupy, které se v roce 2014 představí i na jiných místech, například v Želivském klášteře nebo v Praze na Strahově.

Sám autor o své práci říká: „Soubor fotografií vznikal v přímé vazbě na knihu Tichá srdce. S Alenou Ježkovou jsme po pět uplynulých let navštěvovali kláštery v Čechách a na Moravě, ty činné i ty dnes již zaniklé, ona psala a já jsem fotil. Udělal jsem stovky fotografií. Samozřejmě ne všechny mohly být potom v knize publikovány, ten soubor je mnohem širší. Obsahuje fotografie krajin, klášterních areálů, architektury, také portréty řeholníků, kterých si velmi cením.“

Kniha Tichá srdce, která vyšla v červnu 2013, přináší téměř tři desítky rozhovorů s představenými klášterů, řeholníky a řeholnicemi a představuje téměř šedesát činných nebo zaniklých klášterů v Čechách a na Moravě. Sto padesát černobílých fotografií Jiřího Chalupy tvoří rovnocennou rovinu knihy - vlastně jsou tím prvním, co nás zasáhne, když knihou listujeme. Krásu gotické a barokní architektury citlivě zasazené do krajiny střídá  pustota zapomenutých nebo zaniklých klášterních míst, a jedno ani druhé nenechává diváka chladným... Stejně působivé jsou i zachycené lidské tváře, v nichž čteme stopy hořkých životních zkušeností, stejně jako moudrost a radost.

Knihu Tichá srdce si budete moci po celou dobu výstavy zakoupit v galerii, a to od 10. ledna do 2. února 2014. Na vernisáži výstavy 9. ledna a na následné besedě budete mít možnost dát si tuto publikaci podepsat od obou tvůrců. Výstavu můžete navštívit do       2. února 2014, galerie je otevřena o víkendech od 13 do 16 hod., na požádání v kanceláři Informačního a kulturního střediska i mimo uvedenou otevírací dobu.

Autor:
Bc. Iva Chaloupková, vedoucí Informačního a kulturního střediska Železný Brod, mob. 722 793 091
 

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226302
Mobil: 739541588