Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Odbor kancelář hejtmana

Marche (Italská republika)

 

znak regionu 2

Název regionu: Marche
Rozloha: 9 694 km2
Počet obyvatel: 1 565 000 (2011)
Krajské město: Ancona (102 047obyvatel)
Další významná města: Jesi, Fermo, Fano
Hustota obyvatel: 166 obyvatel/km2
Počet obcí: 246
Úřední řeč: italština
Náboženství: katolické

Nachází se mezi regiony Emilia-Romagna a Abruzzem a státem San Marino na pobřeží Jaderského moře. Díky své dobré geografické poloze byl Marche vždy střediskem mnoha kultur. Oblast byla obydlena již v paleolitu. Posléze bylo Marche obsazeno italickým kmenem Picenů, který regionu věnoval svůj symbol – datla, jenž dodnes zůstává znakem Marche. Nachází se zde mnoho různých typů krajiny a všechny vás okouzlí. Od dlouhých písečných pláží, přes kopce a hory s krásnou přírodou, po historická města.

mapa regionu

Nejvíce turistů láká region Marche samozřejmě v létě. Dohromady může nabídnout pobřeží dlouhé 180 kilometrů. Pobřeží není příliš členité ani skalnaté, jedinou výjimkou je Monte Conero nedaleko Ancony. Za čistotu moře a kvalitu letovisek dostal Marche již 11 Modrých vlajek. Region nabízí nepřeberné množství hotelů, penzionů či kempů. Na každém rohu naleznete dobré restaurace, trattorie, bary či diskotéky. Prázdninová centra nabízejí nejen vyžití u moře, ale i poznávání vnitrozemí. Mezi taková navštěvovaná centra patří například San Benedetto del Tronto, Pesaro či Senigallia.

mapa státu

Geneze spolupráce:

V květnu roku 2010 navštívila Liberecký kraj italská delegace z přímořského městečka San Benedetto del Tronto z province Marche vedená starostou panem Giovannim Gasparim. Ten vyslovil hluboký zájem o spolupráci s Libereckým krajem, zejména v oblasti cestovního ruchu, kultury a v oblasti zemědělství. Italská strana koncem roku 2010 poslala hejtmanovi oficiální pozvání k návštěvě regionu Marche a městečka San Benedetto del Tronto. V březnu 2011 se uskutečnila návštěva delegace Libereckého kraje v regionu Marche. Byla dohoduta spolupráce turistických a gastronomických zařízení a cestovních agentur České republiky a Itálie. V sídle sdružení průmyslových podniků Confidustria Ascoli Piceno se za účasti prezidenta sdružení Bruna Bucciarelliho konalo rovněž setkání s podnikateli. Velká účast zástupců průmyslu potvrdila zájem o přímé investice do Libereckého kraje z nejrůznějších odvětví průmyslu. 12. května 2011 prezentovalo italské San Benedetto del Tronto za účasti členů rady kraje své přírodní bohatství. Setkání připravila Italsko-česká obchodní a průmyslová komora ve spolupráci se Svazem obchodu, cestovního ruchu a služeb Confcommercio v San Benedettu del Tronto, starostou města San Benedetto del Tronto a Libereckým krajem. V roce 2012 je plánován podpis smlouvy o partnerství mezi oběma regiony. 
 
Oficiální stránky:
 
 
 
italie
Itálie je stát ležící v jižní Evropě na Apeninském poloostrově. Na severu hraničí s Francií (488 km), Švýcarskem (740 km), Rakouskem (430 km) a Slovinskem (232 km). Uvnitř Itálie leží dva městské státy: Vatikán (3,2 km) a San Marino (39 km).
Z východu Itálii omývá Jaderské moře, z jihu Iónské moře a ze západu Tyrhénské moře. Celková délka pobřeží je 7600 km.
K Itálii patří dva velké ostrovy ve Středozemním moři: Sardinie a Sicílie. Itálie je členskou zemí Evropské unie a NATO.

Oficiální název: Italská republika (Repubblica Italiana)
Státní zřízení: republika
Rozloha: 7301 338 km2
Počet obyvatel: 60 813 326 (2011)
Hlavní město: Řím (2,75 mil. 2010)
Úřední jazyk: italština
Vyznání: katolické (97%), valdenské evangelické (1,5%), islám – přistěhovalci
Další města: Milano (1,3 mil), Neapol (960 tis.)
Měna: euro = 100 centů
Hospodářství (HDP): zemědělství 17 %, průmysl 23 %, služby 60 % (2009)
Nezaměstnanost: 8,9 % (2010)
Správní rozdělení: 20 regionů, 103 okresů (provincií), 8 100 obcí