Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Odbor kancelář hejtmana

Dolnoslezské vojvodství (Polská republika)

 

Název regionu: Dolnoslezské vojvodství
Rozloha: 19 948 km2 (6,4% z celkové rozlohy PR)
Počet obyvatel: 2 985 000 (7,7% z celkového počtu obyvatel PR)
Hlavní město: Wroclaw (Vratislav)
Společná hranice: Česká republika, Německo
Struktura hospodářství: zemědělství 11,01 %, průmysl 34,09 %, služby 54,00 %
Nezaměstnanost: 22,4 %
Rada kraje: 5 členů (včetně maršálka vojvodství)
Zastupitelstvo kraje: 36 členů

 

 

Od prvního ledna 1999 bylo zrušeno 49 vojvodství, existujících od 1. 6. 1975. Nový velký správní celek Dolnoslezské vojvodství zaujímá rozlohu čtyř dosavadních vojvodství - jelenohorského, legnického, valbřišského a vratislavského, a také zlomky leščiňského a kališského. Nová vojvodství (podobná krajům v Česku) jsou rozdělena na okresy (powiaty), ty zase na obce (gminy), které obvykle tvoří několik vsí nebo jednotlivá města se svými čtvrtěmi. Dolnoslezské vojvodství bylo rozčleněno na třicet okresů, včetně čtyř městských (powiat grodzki), což jsou města s právy okresu, patří sem bývalá sídla malých vojvodství.Oblasti působení:
 
Oblast průmyslu – hutnictví (měď), strojírenství, automobilový a chemický průmysl, těžba nerostů a jejich zpracování, oděvní průmysl, nábytkářský průmysl, textilní průmysl. Vojvodství má několik průmyslových zón a ve Wroclawi Technologický park.
 
 
Specifika:
 
  • vojvodství leží v jihovýchodní části Polska, patřilo do části historické a geografické části Slezska, které bylo po roce 1945 rozděleno mezi Německo a Polsko
  • v jižní části jsou Sudety, které jsou situovány na česko-polské hranici
  • vojvodstvím protéká řeka Odra
  • populární lyžařské oblasti: Karpacz a Szklarska Poręba v Krkonoších
  • známé lázeňské město Kudowa Zdrój (nemoci srdce)
  • kromě České republiky a Německa sousedí s Lubuszským, Opolským a Velkopolským vojvodstvím
  • dva národní parky (Krkonošský a Národní park Stolové hory) a 12 krajinných parků

 

Geneze spolupráce:

Do koncepce vnějších vztahů Libereckého kraje je zahrnuta i oblast spolupráce se zahraničními územně samosprávnými celky, které mají s krajem společnou hranici. Regiony spojuje podobná politická, kulturní a turistická historie, podobné smýšlení obyvatel a snaha prosazovat společné zájmy vůči ostatním subjektům. Nemalou úlohu sehrává i fakt, že stejně jako Česká republika tak i Polská republika pozitivně rozhodla prostřednictvím referenda o vstupu do EU.

Počátkem roku 2001 maršálek Jan Waszkiewicz za sebe i jménem představitelů  Dolnoslezské územní samosprávy poblahopřál panu Pavlíkovi, hejtmanovi Libereckého kraje, k jeho zvolení do funkce a nabídnul spolupráci mezi sousedními regiony. Poté proběhla řada setkání a jednání, předcházelo podepsání memoranda o společené spolupráci, které vyústilo v podpis konkrétní dohody. Slavnostní podpis Dohody mezi Libereckým krajem a Dolnoslezským vojvodstvím o regionální spolupráci a výměně zkušeností se uskutečnil dne 25. února 2003. Za Liberecký kraj dohodu podepsal hejtman RNDr. Pavel Pavlík a za Dolnoslezské vojvodství maršálek p. Henryk Gołębiewski. 

Kalendář akcí (__)

Znění dohody:

České znění dohody
Polské znění dohody

Oficiální webové stránky regionu Dolnoslezské vojvodství:

/strong>

 

Polsko leží ve střední Evropě u Baltského moře, má 312 683 km2. Pobřeží je dlouhé 491 km. Území rovinaté, pohoří pouze na jihu. Polsko bylo dlouho rozděleno mezi evropské absolutistické monarchie - Rusko, Prusko a Rakousko - poprvé v roce 1772. Jednotný stát obnoven až v roce 1918 zpočátku jako parlamentní republika, v roce 1935 parlamentní systém formálně zrušen. Dne 1. září 1939 začala napadením Polska 2. světová válka. V roce 1944 vyhlášena Polská lidová republika. Dělnické nepokoje zejména nezávislý odborový svaz Solidarita v 80. letech přispěly k pádu komunistického režimu. Nyní je Polsko republikou v čele s prezidentem, zákonodárnou moc vykonává dvoukomorový parlament složený ze Sejmu voleného na 4 roky a Senátu. Výkonnou mocí disponuje vláda.


Oficiální název: Polská republika (Rzeczpospolita Polska)
Rozloha: 312 683 km2
Počet obyvatel: 38 501 000, z toho 98,7 % Poláci, 0,6 % Ukrajinci, 0,5 % Bělorusové
Hlavní město: Varšava
Úřední jazyk: polština
Vyznání: římskokatolické (95 %), uniatské (5 %)
Další města: Krakov, Katowice, Lublin, Lódž, Poznaň, Toruň, Gdaňsk
Členem EU: od roku 2004
Měna: polský zloty
Hospodářství: zemědělství 17,4 %, průmysl 29,2 %, služby 53,4 %
Nezaměstnanost: 11,6 % (2010)
Správní rozdělení: 16 vojvodství (wojewodztwa, jednotné číslo - wojewodztwo);

Dolnoslaskie, Kujawsko-Pomorskie, Lodzkie, Lubelskie, Lubuskie, Malopolskie, Mazowieckie, Opolskie, Podkarpackie, Podlaskie, Pomorskie, Slaskie, Swietokrzyskie, Warminsko-Mazurskie, Wielkopolskie, Zachodniopomorskie49 vojvodství a 3 města se zvláštním statutem na úrovni vojvodství