Představitelé Libereckého kraje se vrátili z pracovní cesty do norského kraje Møre og Romsdal s novými představami o další spolupráci

27. 10. 2003
[id:1413|autor:Futerová Linda|email:linda.futerova@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:724 030 320|aktualizace:]

Zahraniční pracovní cesta do Norského království, do kraje Møre og Romsdal, se uskutečnila v uplynulých čtyřech dnech. Vyhodnotit dosavadní spolupráci, nastavit další kroky kooperace mezi oběma kraji, to byly hlavní úkoly pro hejtmana Pavla Pavlíka, jeho náměstky Luďka Suchomela, Evu Bartoňovou, Karla Dolejšího a tři krajské zastupitele Zdeňka Kadlase, Kamila Poppera a Jaroslava Poláčka. Hned při prvním pracovním jednání se zástupci Libereckého kraje dozvěděli zásadní a velice důležitou informaci, která pro náš kraj do budoucna představuje možnost získávání nemalých finančních prostředků z fondů Norského království určených pro deset přistupujících zemí do EU. „Otevírá se nám tímto veliká šance, po dobu pěti let bude norská vláda každoročně uvolňovat v přepočtu částku cca 630 mil. Kč na projekty pro Českou republiku. O této podpoře se zatím v krajích neví, proto je to pro nás velice zásadní informace a už nyní můžeme začít s přípravou konkrétních projektů. Dalším velikým „plusem“ pro nás je i fakt, že nám Norové v rámci dohody nabídli pomoc při sestavování těchto projektů“, řekl hejtman Pavel Pavlík. Podpora bude především určena  oblastem: životní prostředí, podpora obnovitelné energie, ochrana kulturních památek, regionální rozvoj, rozvoj lidských zdrojů či mezinárodní aktivity. Liberecký kraj má dohodu s Møre og Romsdal podepsanou od listopadu roku 2001 a hlavními oblastmi spolupráce byly rozvoj demokracie na místní úrovni, zlepšení životního prostředí, zrovnoprávnění žen nebo spolupráce mezi veřejným sektorem a hospodářským životem v kraji. Nyní lze konstatovat, že kooperace probíhala dosavad spíše v obecné rovině a v navazování kontaktů. V oblasti - rozvoj demokracie na místní úrovni - se v květnu tohoto roku v Liberci uskutečnil seminář „Školení politiků pro starosty obcí Libereckého kraje“, který byl zorganizován představiteli norského kraje. „ Nyní jsme se  dohodli, že pro období let 2004 – 2005 se zaměříme především na přípravu projektů, které bude financovat norská vláda. Dále to bude výkon státní správy krajem v přenesené působnosti, hospodářský a regionální rozvoj a s tím spojené ekonomické fórum, strategické plánování či formy podpory podnikání. Zajímavou oblastí bude zajisté kooperace vysokých škol. Představitelé kraje Møre og Romsdal by měli oficiálně v rámci dohody navštívit Liberecký kraj v první polovině příštího roku. Ještě ale před tímto termínem, a to na konci tohoto roku, by se mělo uskutečnit pracovní setkání zástupců z podnikatelské sféry k přípravě hospodářské konference konané v Libereckém kraji.